"Zachwycający świat zwierząt"
- ogólnopolska innowacja pedagogiczna
"Zachwycający świat zwierząt" - innowacja dydaktyczno-wychowawcza o charakterze metodyczno-organizacyjnym
“Zwierzęta pomagają nam ponownie nawiązać bezpośredni kontakt z mądrymi realiami natury, utraconymi dla cywilizowanego człowieka”
(Konrad Lorenz)
Ze względu na znaczne zróżnicowanie indywidualnych uzdolnień i zainteresowań dzieci nauczanie zorganizowane w systemie klasowo-lekcyjnym nie zawsze jest w stanie optymalnie wykorzystać możliwości każdego ucznia. W klasie są dzieci, którym nie wystarcza wiedza zdobyta w czasie lekcji, takie, które mają “głód wiedzy”, własne pasje, chęć działania, czasem w wąskiej dziedzinie. Jedną z możliwości zaspokojenia takich potrzeb jest rozwijanie własnych zainteresowań w ramach dodatkowych zadań otrzymanych od nauczyciela i realizowanych pod jego kierunkiem.
Nadrzędnym celem innowacji jest rozwijanie i poszerzanie zainteresowań i uzdolnień poznawczych uczniów, pogłębianie ich wiedzy biologicznej oraz kształcenie postawy kreatywnych badaczy.
Pogłębianie wiedzy biologicznej służy ogólnemu rozwojowi ucznia, daje możliwość rozbudzenia zainteresowań, kształtowania umiejętności samodzielnego myślenia, planowania i organizowania pracy własnej, wyciągania logicznych wniosków i samodzielnego rozwiązywania postawionych problemów. Realizacja innowacji jest ukierunkowana na rozwój zainteresowań poznawczych uczniów oraz umiejętności obserwowania środowiska, zachodzących w nim zmian, pozyskiwania i gromadzenia o nim informacji.
Jednocześnie doświadczenia i wypracowane rozwiązania związane z prowadzonym nauczaniem zdalnym pozwoliły na zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy z uczniami. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi TIK usprawni komunikację uczniów z nauczycielem, uatrakcyjni podejmowane przez dzieci działania, zwiększy ich aktywność i zaangażowanie, zaś nauczycielowi umożliwi wykorzystanie ciekawych materiałów informacyjnych dostępnych w formie cyfrowej. Co więcej, uczniowie będą mieli możliwość nie tylko korzystania z narzędzi cyfrowych, ale również tworzenia własnych zasobów oraz pogłębiania umiejętności obsługiwania technologii komunikacyjno-informacyjnych, w tym selekcji materiałów cyfrowych wykorzystywanych przy zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy.
Nawiązanie współpracy ze szkołami z różnych miast i regionów Polski pozwoli dzieciom na poszerzenie wiedzy o znajomość zwierząt charakterystycznych tylko dla wskazanych miejsc, a często nie występujących w ich miejscu zamieszkania. Umożliwi to również porównanie fauny, pokazanie różnic i podobieństw pomiędzy gatunkami występującymi w różnych regionach takich, jak Śląsk, Małopolska, Podkarpacie, Mazowsze, Wielkopolska, Pomorze. Dzięki temu uczniowie będą doskonalili umiejętności wnioskowania w oparciu o zgromadzone informacje, a przeprowadzone przez nich prace badawcze będą dla nich bardziej atrakcyjne. Równocześnie współpraca międzyszkolna pozwoli na integrację dzieci z różnych środowisk i regionów, umożliwi kształtowanie umiejętności współdziałania online oraz dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniami i wytworami pracy nie tylko ze znanymi sobie kolegami z tej samej placówki oświatowej. Ponadto taka współpraca pozwoli nauczycielom realizującym innowację na wymianę doświadczeń, wzbogacenie warsztatu pracy oraz wypracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań dydaktycznych, co dodatkowo wpłynie na podniesienie jakości pracy szkół uczestniczących w innowacji.
Cele ogólne:
● Poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności uczniów w obszarze nauk biologicznych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych.
● Podniesienie jakości i efektywności kształcenia w zakresie biologii.
● Rozwijanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności uczniów.
● Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość.
● Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
● Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.
● Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.
● Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych.
Cele szczegółowe:
Dla uczniów:
● rozwijanie zainteresowań i uzdolnień w dziedzinie biologii,
● doskonalenie umiejętności obserwowania środowiska przyrodniczego,
● poznanie i zrozumienie otaczającego świata przyrody,
● kształtowanie aktywności poznawczej i twórczej ucznia, potrzeby samokształcenia i samorozwoju,
● rozwijanie kompetencji informacyjno-komputerowych,
● wdrażanie do kreatywnego spędzania wolnego czasu,
● rozwijanie aktywności twórczej i wyobraźni,
● uatrakcyjnienie nauki szkolnej w obszarze nauk biologicznych,
● rozwijanie umiejętności planowania własnej pracy,
● rozwijanie świadomości życiowej, użyteczności wiedzy i umiejętności nabywanych w szkole,
● poszukiwanie, porządkowanie, krytyczna analiza oraz wykorzystanie informacji
z różnych źródeł.
Dla rodziców:
● uświadomienie potrzeby rozwijania twórczego potencjału dzieci,
● zwrócenie uwagi na potrzebę wdrażania dzieci do alternatywnego spędzania czasu wolnego.
Przewidywane osiągnięcia uczniów:
Uczeń:
● odkrywa i rozwija swoje zainteresowania i umiejętności oraz pogłębia swoją wiedzę w wybranej dziedzinie biologii,
● posługuje się podstawową terminologią biologiczną,
● planuje obserwację w terenie,
● obserwuje otaczające środowisko przyrodnicze, rozpoznaje i nazywa wybrane organizmy zwierzęce, prawidłowo dokonuje ich klasyfikacji do jednostek taksonomicznych (typów, rzędów),
● porządkuje, analizuje, selekcjonuje i twórczo prezentuje wiadomości,
● planuje własną pracę,
● wykorzystuje narzędzia TIK do samorozwoju i samokształcenia,
● spędza czas wolny w alternatywny sposób,
● podejmuje różne rodzaje twórczej aktywności,
● rozwija swoje zainteresowania i uzdolnienia,
● ma świadomość życiowej użyteczności wiedzy i umiejętności nabywanych w szkole.
Metody, formy i narzędzia realizacji:
Innowacja będzie realizowana poprzez: korzystanie z materiałów udostępnianych przez nauczyciela oraz samodzielnie znalezionych w internecie, konsultacje indywidualne, w tym online z nauczycielem biologii zgodnie z ustalonymi przez niego zasadami, obserwacje terenowe przeprowadzane przez uczniów indywidualnie, w szczególności we własnym ogrodzie i najbliższym otoczeniu, oraz selekcjonowanie, przetwarzanie i prezentowanie zdobytych materiałów.
W trakcie pracy dominować będą metody :
● korzystania z internetowych zasobów edukacyjnych udostępnionych przez nauczyciela i samodzielnie znalezionych w sieci,
● indywidualnego prowadzenia i dokumentowania obserwacji przyrodniczych w najbliższym otoczeniu ucznia,
● prezentowania zdobytych wiadomości i wyników prowadzonych obserwacji terenowych.