"Zachwycający świat zwierząt"
- ogólnopolska innowacja pedagogiczna
Płazińce i nicienie
„Wywiad z pasożytem”
czyli prezentacja wiadomości o pasożycie ujęta zgodnie z kompozycją wywiadu
Wywiad to forma tekstu dziennikarskiego, która jest zapisem rozmowy. Pamiętaj, że w wywiadzie nie zamieszczasz własnych przemyśleń i stwierdzeń a zapisujesz wypowiedzi osoby, z którą wywiad przeprowadzasz. W tym przypadku Twoim rozmówcą jest wybrany przez Ciebie pasożyt. W rolę pasożyta może wcielić się np. kolega z klasy a następnie możecie zamienić się rolami. Wydawałoby się to takie proste, rozmowa z pasożytem, ale czy wiesz, o czym będziesz z nim rozmawiał? Co jeśli w trakcie zapomnisz o coś zapytać? Dlatego ważne jest zaplanowanie pytań. Zastanów się nad ich kolejnością i ilością. Do każdego pytania możesz przygotować kilka dodatkowych informacji na wypadek, gdyby Twój rozmówca –pasożyt - nie zrozumiał pytania lub nie wiedział, jak na nie odpowiedzieć.
Od czego zacząć…
1. Określ cel i temat wywiadu. Sam tytuł powinien zaintrygować czytelnika. Zacznij od opisu sytuacji w której się znajdujesz. Np.
Dzień dobry, Panie Owsiku Stefanie. Spotykamy się dziś w tym przytulnym gabinecie aby porozmawiać o ……
Spotykamy się w tej kawiarni aby porozmawiać o ……
2. Zapis wywiadu ma formę pytań i udzielonych odpowiedzi. Zadbaj o to, aby pytania były ciekawe. Wywiad z postacią fikcyjną (przy założeniach, że pasożyty mówią) może wydawać się łatwy do przeprowadzenia (sami decydujemy o przebiegu wywiadu), ale czasem bywa trudniejszy (odpowiadając na pytania wcielamy się w rolę rozmówcy).
3. Czego powinny dotyczyć pytania?
- środowiska życia
- budowy zewnętrznej
- przystosowania do pasożytniczego trybu życia
- drogi zakażenia
- chorób
- profilaktyki
4. Zakończenie. Dziękujemy za rozmowę. Niekiedy to również miejsce na krótkie podsumowanie wywiadu.
Na zakończenie pracy nadaj swojej pracy estetyczny wygląd, na przykład przepisz go korzystając z edytora tekstu.
Pracę przekaż swojemu nauczycielowi biologii.